Presa din Germania incearca din rasputeri sa aduca aminte publicului ca cea mai eficienta motorizare pentru un SUV de 2 tone este cea diesel, nu cea electrica sau cea PHEV.
Si ca sa intelegi mai bine cum arata realitatea germania, acestia au pus fata in fata doua masini despre care putin vorbesc in acest moment, un Mercedes GLC 300 d 4Matic vs unAudi Q5 50 TDI Quattro 2023.

Din start trebuie spus ca Audi este clar dezavantajat pentru ca are un motor V6 TDI de trei litri fara nici cea mai mica functie de electrificare, sistemul MHEV fiind montat pe curea pentru a da bine pe hartie si la noxe.
AUDI V6 si Mercedes L4!


In realitate motorizarea V6 TDI functioneaza tot timpul fara ca sistemul MHEV sa influenteze consumul sau performantele, motiv pentru care masina celor de la Audi are un consum in medie mai mare decat cea de la Mercedes.
De partea cealalta a baricadei se afla un Mercedes GLC 300 d 4Matic care are sub capota deja clasicul 2.0 diesel cu 4 cilindri, motor care este ajutat de unul electric de 22.8 CP si 200 Nm integrat in cutia 9G-Tronic fabricata in Romania la Sebes.


Pe hartie un V6 TDI de 286 CP si 620 Nm este mult mai puternic mai ales ca vorbim de o cutie ZF8 cu convertizor de cuplu, insa Mercedes afiseaza cu doar 4 cilindri o putere de 269 CP insa un cuplu mai mare de 750 Nm cu ajutorul motorului electric.
CONCLUZIILE AUTOLATEST
Concluzia germanilor este ca modelul Audi Q5 50 TDI Quattro 2023 are o tehnologie invechita care afiseaza performante bune insa un consum prea mare, iar un Mercedes GLC 300 d 4Matic are o cutie superioara si un consum real extrem de mic raportat la puterile dezvoltate si la greutatea la gol.


Eficienta unui diesel de cilindree mica ajutat de un motor electric face orice model PHEV sau 100% electric sa fie irelevant in Europa unde exista o retea de autostrazi extrem de bune, zona unde modelele electrice sau PHEV sunt complet ineficiente.


Mai jos este fisa tehnica comparativa a jurnalistilor germani:
| Marca Model | Mercedes GLC 300d 4Matic | Audi Q5 50 TDI Quattro Advanced |
|---|---|---|
| Number of cylinders / engine type | 4-cylinder in-line engine | 6-cylinder V engine |
| Installation position / direction | front / longitudinal | front / longitudinal |
| Cubic capacity / compression | 1993cc / 15.5:1 | 2967cc / 16.3:1 |
| chargingmax boost pressure | exhaust gas turbocharger | Exhaust gas turbocharger (2.3 bar) |
| Performance | 198 kW / 269 hp at 4200 rpm | 210 kW / 286 hp at 3500 rpm |
| Max. Torque | 550 Nm at 1800 rpm | 620 Nm at 1720 rpm |
| combustion process | Diesel | Diesel mild hybrid |
| camshaft drive | Chain | Chain |
| number of electric motors | gearbox | alternator |
| Installation location of the electric motor | front | |
| E-motor performance | 17kW/22 CP | |
| battery type | Lithium/Ion | Lithium/Ion |
| Gross energy content | 0.9kWh | 0.5kWh |
| battery voltage | 48 v | 48 v |
| drive type | all wheel drive | all wheel drive |
| transmission | 9-speed automatic transmission | 8-speed automatic transmission |
| translations | I. 5.00 II. 3.20 III. 2.14 IV. 1.72 V. 1.31 VI. 1.00 VII. 0.82 VIII. 0.64 R. 3.48 |
|
| final drive | 2.85:1 | |
| Body and Dimensions | ||
| Type | SUV | SUV |
| doors / seats | 4 / 5 | 4 / 5 |
| external dimensionslength x WIDTH X HEIGHT | 4716x1890x1640mm | 4682x1893x1662mm |
| wheelbase | 2888mm | 2819mm |
| gaugefront / back | 1627 / 1640mm | 1616 / 1609mm |
| turning circleLeft Right | 10.9 / 10.9 m | 11.7 / 11.6 m |
| angle of departure front / back | 20° / 19° | 23° / 18° |
| ground clearance | 145mm | 208mm |
| loading sill height | 730mm | 745mm |
| Headroom under tailgate | 1980mm | 1900mm |
| inside widthfront / rear / 3rd row of seats | 1500 / 1480 / – mm | 1550 / 1505 / – mm |
| Width between wheel arches | 1090mm | 1045mm |
| interior heightfront / rear / 3rd row of seats | 1060 / 1000 / – mm | 1060 / 995 / – mm |
| seat depthfront / rear / 3rd row of seats | 500 / 480 / – mm | 510 / 505 / – mm |
| standard seating space | 740mm | 710mm |
| crease dimension | 930 to 1160mm | 890 to 1130mm |
| seating space | 600 to 840mm | 605 to 850mm |
| hip pointstreet / roof | 630 / 840mm | 635 / 840mm |
| steering wheel turns | 2 | 2.75 |
| steering wheel diameterOutside | 370mm | 370mm |
| Square size largelength x WIDTH X HEIGHT | 1380x880x690mm | 1220x920x740mm |
| square size smalllength x WIDTH X HEIGHT | 540x880x690mm | 410x920x740mm |
| trunk volumeVDA | 620 to 1680L | 520 to 1520L |
| weights | ||
| curb weightManufacturer | 2025kg | 2010kg |
| Curb weight test carfull tank | 2006kg | 2050kg |
| weight distributionfront / back | 53.1 / 46.9% | 55.1 / 44.9% |
| maximum weight allowedManufacturer | 2570kg | 2645kg |
| payloadManufacturer | 545kg | 635kg |
| towing capacityunbraked / braked at 12% | 750 / 2500kg | 750 / 2400kg |
| roof load | 75kg | 75kg |
| Chassis, Brakes and Wheels | ||
| suspensionfront / back | Independent suspension / independent suspension | Independent suspension / independent suspension |
| suspension basefront / back | Coil springs, shock absorbers / coil springs, shock absorbers | Coil springs, shock absorbers / coil springs, shock absorbers |
| Chassis test car | series / series | series / series |
| stabilizersfront / back | Yes / Yes | Yes / Yes |
| handlebar constructionfront / back | wishbones, trailing arms / wishbones, trailing arms | wishbones, trailing arms / wishbones, trailing arms |
| steering ratiofront / rear / variable | 15.9:1 / – / – | |
| brake disc materialfront / back | steel / steel | steel / steel |
| Tire brand / type | Bridgestone Turanza T005 | Pirelli PZero |
| Tiresfront / back | 235/55R19Y / 255/50R19Y | 255/40R21Y / 255/40R21Y |
| Acceleration | ||
| 0-50km/hreading | 2.1s | 2.0s |
| 0-60km/hreading | 2.7s | 2.6s |
| 0-80km/hreading | 4.2s | 4.0s |
| 0-100km/hreading | 6.0s | 5.9s |
| 0-120km/hreading | 8.4s | 8.2s |
| 0-130km/hreading | 9.8s | 9.7s |
| 0-140km/hreading | 11.3s | 11.2s |
| 0-160km/hreading | 15.2s | 15.1s |
| 0-180km/hreading | 20.3s | 20.3s |
| 0-200km/hreading | 29.0s | 27.8s |
| 60-100km/h | 3.3s | 3.3s |
| 80-120km/h | 4.2s | 4.2s |
| top speed | 240 km/h | 240 km/h |
| Braking Distance and Deceleration | ||
| 100-0km/h cold | 34.3m / 11.2m/s² | 34.7m / 11.1m/s² |
| 100-0km/h warm | 33.8m / 11.4m/s² | 34.8m / 11.1m/s² |
| Driving Dynamics | ||
| Slalom 18 mwith ESP (TC) | 62.0km/h | 65.6 km/h |
| Double lane changewith ESP (TC) | 132.4km/h | 132.0km/h |
| Sounds | ||
| Interior noise 80 km/h | 62 dB(A) (automatic) | 61 dB(A) (automatic) |
| Interior noise 100 km/h | 65 dB(A) (automatic) | 63 dB(A) (automatic) |
| Interior noise 130 km/h | 68 dB(A) (automatic) | 67 dB(A) (automatic) |
| Interior noise 160 km/h | 70 dB(A) (automatic) | 70 dB(A) (automatic) |
| Interior noise 180 km/h | 73 dB(A) (automatic) | 72 dB(A) (automatic) |
| Stationary noise / max. noise | 48 / 73 dB(A) | 44 / 72 dB(A) |
| Standing / driving noiseManufacturer | 77 / 69 dB(A) | 72 / 69 dB(A) |
| Consumption and Emissions | ||
| fuel | Diesel | Diesel |
| Tank volume / range | 62L / 1107km | 70L / 864km |
| NEDC consumptionin town / out of town / total | – / – / 5.6 l/100 km | – / – / 8.1 l/100 km |
| CO2 emissionsNEDC | 146g/km | 211g/km |
| eco consumption | 5.6L/100km | 6.3L/100km |
| commuter consumption | 7.1L/100km | 8.3L/100km |
| sport driver consumption | 9.6L/100km | 10.4L/100km |
| Weight test consumption Eco/commuter/sport driver | 15 / 70 / 15% | 15 / 70 / 15% |
| test consumption | 7.3L/100km | 8.3L/100km |
| CO2 emissionsin the test | 192g/km | 219g/km |
| pollutant classification | Euro 6d | Euro 6d |
| efficiency class | B | |
| PRICE | ||
| basic price | €72,858 | €63,550 |























Desi există multe discuții despre electrificarea vehiculelor, pare că dieselul încă are un loc semnificativ în preferințele germanilor. Testul comparativ al Mercedes GLC 300 d 4Matic și Audi Q5 50 TDI Quattro ne oferă o perspectivă cuprinzătoare asupra performanței și caracteristicilor acestor două modele diesel de înaltă calitate. Este încurajator să vedem că producătorii auto continuă să investească în dezvoltarea și îmbunătățirea motoarelor diesel, oferind în continuare opțiuni competitive pentru consumatorii care apreciază eficiența și puterea acestor vehicule. Testele comparative precum aceasta sunt extrem de utile pentru cei care doresc să-și achiziționeze un automobil, oferindu-le informații valoroase pentru a face alegerea potrivită în funcție de preferințele și nevoile lor.