Se pare ca cei de la CNAIR nu tin cont de faptul ca au trecut trei ani din momentul inceperii licitatiei pentru doua loturi din A0.
Acestea au fost date spre licitatie in data de 06.06.2019, iar CNIAR nu a reusit nici acum sa dea un castigator care sa se apuce de treaba. Un asemenea lot de finalizeaza in 2 sau 3 ani, iar daca adaugam intarzierea de 3 ani vedem ca celebra si mult laudata Autostrada A0 este IN URMA CU 5 sau 6 ANI!
Al doilea Lot care este vizibil doar pe hartie este Nord Lotul 3 din zona Pantelimon unde nici macar nu a fost delimitata zona de santier, in prezent imaginea fiind cea din 1991 cu Centura Bucuresti si drumurile adiacente.
CNAIR ESTE DIRECT RASPUNZATOR PENTRU 6 ANI DE INTARZIERE!
Alba-neagra cu garanția pe #AutostradaA0 Nord lot 1. Pe 12 august vă comunicam (link: ) că avem un deznodământ și contractul pe tronsonul A1-Corbeanca al A0 va fi semnat cu Pizzarotti după ultima reevaluare. Hartă interactivă: .
La momentul respectiv informațiile noastre indicau că grecii de la Intrakat nu mai aveau ofertă validă fiindcă nu și-ar fi prelungit garanția de participare la licitație. Dar se pare că au făcut acest lucru și CNAIR i-a descalificat abuziv: săptămâna trecută CNSC le-a dat dreptate după ce au făcut contestație.

Este cel puțin ciudat cum CNAIR a reușit să-i descalifice. Ar trebui să fie fără echivoc dacă un ofertant și-a prelungit sau nu garanția de participare.
Solicităm autorităților competente să cerceteze împrejurările în care responsabilii CNAIR au reușit să “rătăcească” un document atât de important trimis de Intrakat. Rămâne de văzut dacă CNAIR va face recurs la CAB în această speță sau se va apuca direct de reevaluarea ofertelor.

Vă reamintim că licitația pentru cei 17,5 kilometri dintre Bâcu și Corbeanca a fost lansată pe 06.06.2019, deci acum mai bine de 3 (TREI) ani și, după ce CNAIR i-a dat câștigători în primă fază pe turcii de la Nurol, au urmat bătălii epocale în instanță (între Nurol, Intrakat și Pizzarotti) care s-au transformat deja în două rânduri de reevaluări de oferte.
