Top 10 cele mai bune masini second hand cu motoare diesel care te ajuta sa treci peste criza economica din Romania

Si asta chiar daca pretul motorinei depaseste din nou 10 lei /litri, realitatea din teren aratand din nou ca motorul cu aprindere prin compresie este unul andurant si care ofera un consum real la 100 de km extrem de mic chiar si in cele mai aglomerate orase precum Capitala Romaniei.

Astfel, am ales sa prezentam cateva masini SH estate care sunt in continuare o solutie buna in zona second hand in ciuda criticilor termicelor si a masinilor SH cu peste 200.000 de km la bord.

motoare diesel

Si daca te gandesti ca poate nu gasesti SH aceste motoare nu trebuie sa uiti care erau statisticile de vanzari din acea perioada.

Masinile PHEV au emisii de particule PM mai mari decat cele ale unui motor diesel Euro 6

Autoturismele diesel au reprezentat o parte semnificativă a vânzărilor la începutul perioadei, dar au scăzut în mod semnificativ:

-2015: Cota de piață de aproximativ 52% (niveluri de vârf sau aproape de vârf în multe țări, unele precum Franța istoric de peste 60-70%).
-2016: ~49%.
-2017: Scăzut la ~ 44%.
-2018-2019: Scăderea continuă la ~32-36% până în 2019.

Multe motoare diesel Euro 6 2015-2019 rămân astăzi pe drumurile europene, deși unele se confruntă cu restricții în zonele cu emisii scăzute.

peste 1.300 de km, autonomie masini noi 2025, consum real 2025, diesel vs phev, electrica autonomie 2025

Citroen C5 II with 2.0 HDi diesel (2008-2017)

Motorul diesel 2.0 HDi a fost disponibil pe parcursul producției modelului. Au fost disponibile variante de 136, 140, 150, 163 și 181 CP. Motoarele 2.0 BlueHDi, oferite din 2015, respectă standardul de emisii Euro 6.

Merită să plătiți suplimentar pentru un model de producție târzie, deoarece kilometrajul pe cele mai vechi motoare diesel poate fi extrem.

Ford Focus III 2.0 TDCi (2010-2018)

În acest caz, opțiunile au inclus motorul diesel 1.6 TDCi (95-115 CP), derivatul 1.5 TDCi (95-120 CP) și flagship-ul 2.0 TDCi (115-185 cp).

Motoarele 1.6 și 2.0 sunt de la compania franceză PSA, ceea ce se traduce într-o ofertă excelentă de piese de schimb. Pentru performanța sa, recomandăm modelul 2.0 TDCi care permite șoferului să profite de suspensia superb reglată (spatele este multi-link).

Ford Mondeo Mk4 2.0 TDCi (2007-2014)

La acest capitol nu ar trebui să fie confundat cu Mondeo III, care a primit motorul diesel 2.0 TDCi, designul propriu al Ford! Deoarece Mondeo a fost un favorit al flotei, nu lipsesc exemplele cu kilometraj foarte mare (unele au depășit 0,5 milioane km).

Ford Mondeo Type Ba7 2014–2022, mondeo Type GBP/BNP, 1993-1996, mondeo Type B4Y/B5Y/BWY, 2000-2007, autolatest, istorie ford mondeo 2022

Versiunile 2.0 TDCi au fost disponibile cu 115, 130, 140 și 163 CP, motoare care nu au probleme cu distributia pe curea.

Opel Astra J 1.7 CDTI (2009-2014)

1.3 diesel este puțin sub-alimentat, iar 1.6 CDTI are probleme de durabilitate distributiei. Modelul 1.7 CDTI de la Isuzu este alegerea optimă, versiunile dezvoltând 110, 125 și 130 CP. Motorul 1.7 este de la Isuzu si este unul dintre cele mai economie motorizari din istorie.

Peugeot 308 II 2.0 HDi (2014-2018)

2.0 Motorul diesel HDi este cea mai buna alegere, versiunile de 177/181 CP au fost oferite pentru echiparea GT și a existat și o versiune de 150 Cp, dar mulți cumpărători au optat pentru HDi 1.6. Acest lucru nu înseamnă că 308 cu motor diesel 2.0 HDi nu ar trebui să fie căutat.

Optional poti alege cutia AT6 de la Aisin care este foarte fiabila.

Peugeot 508 2.0 HDi (2010-2018)

Cu acest model pot merge 1.700 de km cu o singura alimentare. De-a lungul anilor, motorul 2.0 HDi a fost dezvoltat în versiuni de 140, 150, 163 și 180 CP.

Un hibrid numit HYbrid4 a fost de asemenea disponibil. Avea tracțiune integrală, cu roțile din spate alimentate de un motor electric.

Recomandare este 2.0 HDi cu transmisie MT6 sau Aisin AT6 extrem de fiabila si rafinata.

Renault Megane III 2.0 dCi (2009-2015)

In timp ce toti al ales Megane-ul cu 1.5 dCI, cea mai buna motorizare a ramas cea de doi litri de la Laguna.v

Cumpărătorii pot alege între motoare de 150, 160 și 163 CP. Toate respectă standardul Euro 5. Acestea accelerează până la 100 km/h în mai puțin de 10 secunde și, datorită cuplului lor ridicat (360-380 Nm), sunt foarte receptive.

Seat Leon III 2.0 TDI CR (2012-2019)

Căruța stației ST a primit ornamentul X-Perience orientat spre off-road. Modelele Leon III cu motorina 2.0 TDI EA288. Versiunile AWD au o punte spate multi-link, inclusiv motorul diesel de 184 CP.

Diferența de confort și manevrabilitate este vizibilă.

Volvo V70 III 2.0 D (2007-2010)

Datorită conexiunilor corporative (a existat o perioadă în care Volvo era deținut de Ford, iar V70 împărtășește o platformă cu Mondeo), Volvo a primit motoare diesel franceze – V70 dezvoltat 136 CP.

Nu trebuie confundat cu motorul Volvo cu cinci cilindri în linie 2.0 litri sau cu motorul inline-5 de 2.0 litri inline-4 din familia Drive-E, disponibil și din 2013, tot de la Volvo (ambele au propriile probleme de bloc, iar cel mai nou are și probleme legate de consumul de ulei).

Volvo V70 D3, 1 milion de km Volvo V70 D3, fiabilitate Volvo V70 D3, diesel 5 cilindri

Masinile diesel Euro 6 emit mai putine noxe de tipul particule in suspensie PM decat sunt in aerul inconjurator

 PENTRU O PRESA AUTO INDEPENDETA donează prin Patreon AICI

patreon

Articole Interesante

Alte Stiri

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Galerie Foto

Articole Recente