Test Drive in premiera cu singurul REEV Hybrid Premium de pe piata! Noul Nissan X-Trail Tekna e-Power e-4Force 4×4 216 CP 2026

In urma cu mult timp, echipa Autolatest testa pentru voi intreaga gama de masini Nissan, insa defuncta alianta Renault-Nissan-Dacia a facut greseli foarte mari pe piata din Romania, greseli care au facut ca cel mai vandut SUV nou in Romania, gama Qashqai sa afiseze vanzari mult sub potentialul initial.

Nissan X-Trail Tekna e-Power e-Force 4x4

Insa, lucrurile se schimba, si in Romania avem un nou importator care vrea sa schimbe complet vechea imagine, care era prea conectata de cea a francezilor de la Renault, astfel masinile japonezilor au inceput sa fie privite intr-o lumina complet noua.

X-TRAIL RAMANE UN PRODUS PREMIUM!

Stim ca in urma cu 15 ani gama X-Trail nu avea nici o treaba cu segmentul premium, insa acum masina japonezilor este schimbata atat de mult, incat pur si simplu face o concurenta directa oricarui produs japonez, fie ca se numeste RAV4 sau Outback, Nissan aratand tuturor ca este un specialist in segmentul SUV.

Nissan X-Trail Tekna e-Power e-Force 4x4

Noua generatie de X-Trail lansata pe piata in 2022, are acum un sistem Hybrid generatia III, care este fara discutii unul dintre cele mai avansate sisteme de pe piata, superior chiar si sistemului RAV4 PHEV 2026.

CAROSERIE

Generatia T33 din acest test drive, este fara discutii cea mai buna masina Nissan din Europa, caroseria sa avand o calitate de fabricatie si o ergonomie de top.

Dupa invazia masinilor SUV chinezesti, cand te urci la volanul unui X-Trail descoperi pragmatismul japonez, adica pe langa display-ul central de 12.3 inch corect, exista o sumedenie de butoane clasice, care fac viata soferului si a pasagerului mult mai placuta in timp.

Nissan X-Trail Tekna e-Power e-Force 4x4

Efectiv, acest SUV ramane in top la capitolul ergonomie, pentru ca este extrem de usor de utilizat, iar deschiderea portierelor spate la 90 de grade si accesul bun in zona portbagajului sunt detalii care promoveaza X-Trail drept un SUV de familie desavarsit.

Evident ca putem sa gasim si cateva zone de criticat la un interior care are acum aproape patru ani din momentul lansarii sale pe piata din Japonia, insa chiar si asa, X-Trail ramane un SUV traditional cu un interior foarte bun calitativ.

Nissan X-Trail Tekna e-Power e-Force 4x4

SINGURUL REEV HYBRID DE PE PIATA!

Aici trebuie spus ca motorul pe benzina L3 Turbo de 1.5 litri KR15 este doar generator, adica de la acest motor nu exista nici o conexiune spre planetarele fata, pentru simplul fapt ca masina este una REEV ( Range Extended Electric Vehicle), adica fix ceea ce ofera acum chinezii cu modelele New Energy Vehicles la Geely, BYD sau MG Motor.

Nissan X-Trail Tekna e-Power e-Force 4x4

De fapt, aceasta este a doua masina REEV japoneza dupa MX-30 R-EV Wankel, care, din pacate, a fost scoasa din productie, pentru ca avea un pret aberant de mare pentru performante mediocre.

Astfel, gama X-Trail e-Power e-Force 2026 este dotata cu o transmisie fata electrificata, care integreaza un motor electric de tractiune EV1 de 204 CP si 330 Nm, insa si un motor electric generator, plus reductia planetara si invertorul.

Nissan X-Trail Tekna e-Power e-Force 4x4

Deci, pe puntea fata avea un motor termic de 158 CP si 250 Nm plus un motor electric de tractiune de 204 CP, insa versiunea e-Force 4×4 mai aduce un al doilea motor electric de 136 CP si 195 Nm pe puntea spate.

In total, japonezii vorbesc de o putere maxima cumulata de 213 CP si 525 Nm, adica sistemul are performante la nivelul modelelor chinezesti REEV AWD de +400 CP pe hartie.

Nissan X-Trail Tekna e-Power e-Force 4x4

CUM SE CONDUCE?

Aici trebuie spus ca masina este una 100% electrica, pentru ca rotile sunt antrenate doar de motoarele electrice, reprizele in zona urbana fiind chiar la nivelul unei masini electrice cu putere asemanatoare.

Nissan X-Trail Tekna e-Power e-Force 4x4

Respectiv, repriza de la 15 la 30 km/h necesita doar 1,0 secunde, iar cea de la 60 la 100 km/h este efectuata in 3,9 secunde. De asemenea, surprinzatoare este cea de la 80 la 120 km/h care dureaza doar 5,1 secunde. Pentru a pastra o fiabilitate a motoarelor, Nissan X-Trail are o viteza maxima limitată electronic la 180 km/h.

Nissan X-Trail Tekna e-Power e-Force 4x4

Consumul real in oras este in medie de 5.4 litri la 100 de km, iar cand iesim pe autostrada, sistemul utilizeaza motorul termic constant, de unde si un consum mediu de 9 litri in zona de viteze de +140 km/h.

Nissan X-Trail Tekna e-Power e-Force 4x4

PRO

Imagine de marca

6 ani garantie fara limita de km

Singurul REEV Hybrid de pe piata

Baterie de 2 kwh suficienta  (timp de incarcare)

Nu este PHEV, adica se adreseaza celor ce nu vor sa incarce bateria

Putere maxima suficienta pentru o masina de 2 tone ( 525 Nm)

Pret de baza Acenta de 43.400 euro Corect

Valoare mare de revanzare

Made in Japan

Calitate de fabricatie peste RAV4 sau modelele chinezesti

Consum foarte mic in mediul urban, autonomie de 850 km

 

CONTRA

Pret mare al versiunii de top

Rezervor prea de mic de benzina

Autonomie scazuta in regim de autostrada

Nissan X-Trail Tekna e-Power e-Force 4x4

FISA TEHNICA

Modelul X-Trail 1.5 VC-T e-Power
Tip Tekna+ e-4ORCE (5 locuri)
Seria X-Trail (T33) (de la 09/22)
Denumirea internă a producătorului T33

Tipul motorului Full hybrid
Codul motorului KR15
Putere maximă în kW (putere sistem) 157
Putere maximă în CP (putere sistem) 213
Cuplu NM (putere sistem) 525 Nm
Putere nominală în kW 116
Tracțiune integrală
Clasa de emisii Euro 6e-bis (WLTP) 36EB
Numărul de cilindri  3
Injecție directă
Numărul de supape 4
Cilindree motor  1497 cmc
Putere / Cuplu (motor cu ardere internă) 116 kW (158 CP) / 250 Nm
Putere maximă la turaţie (motor cu ardere internă) 4600 rpm
Cuplul maxim la turație (motor cu ardere internă) 2400 rpm
(Motor electric 1) 150 kW (204 CP) / 330 Nm
(Motor electric 2) 100 kW (136 CP) / 195 Nm

Acceleraţie 0-100km/h 7.0 s
Viteza maximă 180 km/h
Zgomot de conducere 64 dB
Scurtă călătorie pentru consumul de combustibil (WLTP) 6.1 l/100 km
Consum de combustibil în zonele urbane (WLTP) 5.1 l/100 km
Consumul de combustibil pe drumurile de țară (WLTP) 5,3 l/100 km
Consumul de combustibil pe autostradă (WLTP) 7,7 l/100 km
Consum mixt de combustibil (WLTP) 6.1 l/100 km
Valoarea CO2 combinată (WLTP) 143 g/km
Dimensiunea rezervorului 55.0 l

lungime 4680 mm
Lățime 1840 mm
Înălțime 1720 mm
Ampatament 2705 mm
Raza de bracaj 11,1 m
Volum portbagaj 575 l -1396 l
Greutate neîncărcată (UE) 1908 kg
Greutate totală admisă 2345 kg
Sarcina utila 437 kg
Încărcătură remorcă frânată 12% 1800 kg
Capacitate de remorcare nebrakată 750 kg
Suport de încărcare 100 kg
Sarcina acoperișului 100 kg

Nissan X-Trail Tekna e-Power e-Force 4x4

 

 

Articole Interesante

Alte Stiri

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Galerie Foto

Articole Recente