File de Istorie-Cum arata descrierea completa a gamei de motorizari Renault Scenic JZ si Grand Scenic in 2010?

Motoarele: 2.0 dCI, 1.9 dCi, 1.5 dCI, 1.6 16V si 1.2 TCe H5Ft K4M H4Jt M4R K9K R9M F9Q M9R

Autolatest ofera fanilor Renault o serie de prezentari detaliate ale masinilor de generatie veche Renault pentru a intelege cum au evoluat motorizarile marcii in decursul anilor.

 

Autolatest recomanda Renault Roadhill:

renault roadhill

Vedeta de astazi este gama Renault Scenic si Renault Grand Scenic cu fisa tehnica completa din anul 2009.

“Gama de motoare dCi 2009

Clienţii noului Grand Scénic pot alege dintr-o varietate largă de motoare diesel: dCi 105, dCi 110 DPF (filtru de particule diesel), dCi 130 (cu sau fără DPF), dCi 150 DPF cu transmisie automată şi dCi 160 DPF cuplat la o cutie de viteze manuală. Toate aceste motoare beneficiază de o tehnologie avansată şi prezintă cel mai bun raport randament-consum de pe piaţă.

Test de Fiabilitate cu noul Scenic X-Mod 2015-Renault este mai fiabil decat VW Touran si Mercedes Clasa B

  • Motorul dCi 110 DPF: 136g de CO2/km

Evident, noul Grand Scénic este disponibil cu motorul diesel de 1,5 litri, unanim apreciat pentru eficienţa sa şi plăcerea de a conduce oferită.  Acest motor de 1.461cc este disponibil în două variante în funcţie de putere, versiunii de 105cp alăturându-i-se noul motor dCi 110 echipat cu filtru de particule. Ambele motoare generează emisii foarte scăzute de CO2, încadrându-se în clasa Renault eco²:

  • 134g/km în cazul modelului Grand Scénic cu cinci locuri şi motor dCi 105.
  • 135g/km în cazul modelului Grand Scénic cu şapte locuri şi motor dCi 105.
  • 136g/km în cazul modelului Grand Scénic cu cinci locuri şi motor dCi 110 DPF.
  • 138g/km în cazul modelului Grand Scénic cu şapte locuri şi motor dCi 110 DPF.

Motorul dCi 110, compatibil cu biodiesel B30, va fi disponibil din această vară, iar versiunea echipată cu filtru de particule îndeplineşte cerinţele legislaţiei Euro5 în curs de adoptare. Regenerarea este complet transparentă pentru şofer, datorită unui injector suplimentar amplasat în eşapament. Această tehnologie, aşa-numită a celui de-al cincilea injector, face obiectul a 30 de brevete şi contribuie la scăderea costurilor de întreţinere.

Deosebit de apreciat pentru eficienţă şi performanţă acustică, acest bloc motor se poate mândri cu un randament foarte bun şi rapiditate de reacţie de la turaţii mici datorită combustiei optimizate (5 injecţii pe ciclu) şi gestionării specifice a turbocompresorului.

Motorul dCi 110 DPF produce un cuplu maxim de 240Nm la 1.750rpm, în timp ce consumul în ciclu combinat al noului Grand Scénic cu acest motor este de 5,2 litri/100km.

În ceea ce priveşte costurile de întreţinere şi reparaţii, motorul dCi 110 DPF figurează printre cele mai bune motoare din clasa sa. Intervalul de schimbare a uleiului este de 30.000km (sau doi ani), iar durata de viaţă a filtrului diesel este de 60.000km.

Cureaua de distribuţie trebuie schimbată la 160.000km, în timp ce filtrul de particule are o garanţie pe viaţă.

2.0 dCI, 1.9 dCi, 1.5 dCI, 1.6 16V si 1.2 TCe H5Ft K4M H4Jt M4R K9K R9M F9Q M9R

  • Motorul dCi 130

Disponibil de acum pentru gama New Mégane, motorul dCi 130 a fost optimizat pentru a corespunde legislaţiei Euro5. Echipat cu acest motor şi o cutie de viteze manuală în şase trepte, noul Grand Scénic are un consum în ciclu combinat de doar 5,5 litri/100km.

Puterea maximă a acestui motor de 1.870cc este de 130 cp (96kW) la 3.750rpm, cu cuplul maxim (300Nm) disponibil de la 1.750rpm. Aceste valori au fost obţinute în urma modificării turbinei cu geometrie variabilă, care prezintă pale curbe ce contribuie la mărirea capacităţii de reacţie şi la creşterea vitezei de furnizare a puterii.

Injectoarele cu şapte duze (comparativ cu şase anterior) asigură o injectare mai fină şi eficientă a carburantului. Nu în cele din urmă, filtrul catalitic de particule (regenerare prin combustie) şi adăugarea unei noi instalaţii de răcire a sistemului EGR asigură, de asemenea, conformitatea cu viitoarea legislaţie Euro5.

2.0 dCI, 1.9 dCi, 1.5 dCI, 1.6 16V si 1.2 TCe H5Ft K4M H4Jt M4R K9K R9M F9Q M9R

Pe lângă îmbunătăţirea capacităţii dinamice şi acustice a noului Grand Scénic, aceste caracteristici optimizează şi consumul de carburant. Motorul dCi 130 este uimitor de silenţios şi puternic, respectând, în acelaşi timp, mediul: emite doar 145g/km de CO2 în cazul versiunii cu cinci locuri (149g/km de CO2 în cazul versiunii cu şapte locuri).

Aceste optimizări au permis, de asemenea, scăderea costurilor de întreţinere şi reparaţii. Intervalul de schimbare a uleiului a fost mărit la 30.000km (sau doi ani), iar cureaua de distribuţie trebuie înlocuită la 160.000km, faţă de 120.000km anterior.

Test Drive cu noul Renault Grand Scenic 1.6 dCI 130 CP Energy 2012

  • Motorul dCi 160 cu cutie de viteze manuală şi motorul dCi 150 cu transmisie automată

Noul Grand Scénic poate fi comandat cu reputatul motor 2.0 dCi produs de Alianţa Renault-Nissan. Cuplat fie la transmisia automată autoadaptivă cu 6 trepte, fie la o cutie de viteze manuală în 6 trepte, motorul produce o putere de 150cp şi, respectiv, 160cp. Este echipat cu un filtru de particule catalitic (regenerare prin combustie) care prezintă avantajul de a putea funcţiona fără aditivi. Propulsat de motorul dCi 150 cu transmisie automată (în funcţie de piaţă), noul Grand Scénic este uşor de manevrat şi oferă condiţii excepţionale de condus, trecerea de la o viteză la alta efectuându-se foarte lin.

Pe lângă calităţile legate de performanţă, silenţiozitate şi emisii, modelele dCi 150 şi dCi 160 figurează printre cele mai eficiente motoare din clasa lor, generând o putere de 150cp (110kW) la 4.000rpm şi, respectiv, 160cp (118kW) la 3.750rpm. Cuplul maxim al acestor motoare este de 360Nm (dCi 150) şi, respectiv, 380Nm (dCi160) şi este disponibil începând de la 2.000rpm, ambele motoare având o viteză mare de reacţie pe domeniul de turaţie, până la 5.000rpm.

2.0 dCI, 1.9 dCi, 1.5 dCI, 1.6 16V si 1.2 TCe H5Ft K4M H4Jt M4R K9K R9M F9Q M9R

Injecţia directă de tip common rail de 1.600 bari, injectoarele piezo-electrice, designul avansat al pistoanelor şi turbina cu geometrie variabilă asigură o eficienţă de înaltă clasă pentru aceste motoare. De asemenea, sunt echipate cu două contragreutăţi ale arborelui cotit pentru eliminarea vibraţiilor şi a zgomotului şi pentru obţinerea unor condiţii excepţionale de confort la deplasare. Datorită bujiilor de preîncălzire ultrarapide, motoarele se încălzesc imediat, chiar şi pe vreme foarte rece (minus 23°C).

Gama de motoare pe benzină

În funcţie de piaţă, noua gamă Grand Scénic include 5 tipuri de motoare pe benzină, printre care se numără şi noul TCe 130 (Turbo Control efficiency).

  • Motoarele 1,6 16V 110cp şi 2,0 16V 140cp

Pe lângă plăcerea de a conduce oferită, aceste trei motoare pun la dispoziţie forţă şi flexibilitate la turaţii mici, reacţie rapidă la viteze mai mari şi silenţiozitate pe întregul domeniu de turaţie. O versiune pe bioetanol E85 a motorului 1,6 16V 110cp va fi lansată pe anumite pieţe în această vară, iar la sfârşitul lui 2009 va fi disponibil şi un motor compatibil GPL.

Noul motor pe benzină de 2,0 l 16V generează o putere maximă de 140cp (103kW) la 6.000rpm şi un cuplu motor maxim de 195Nm la 3.750rpm. Este conectat la transmisia CVT (transmisie variabilă continuu) dezvoltată de Alianţa Renault-Nissan. Introdusă pentru prima dată pe noua gamă Mégane, această transmisie elimină necesitatea schimbărilor convenţionale de viteză şi prezintă, în schimb, un randament impecabil. Transmisia CVT Renault, pusă la punct de inginerii Alianţei, figurează printre cele mai bune din categoria sa datorită capacităţii de accelerare.

2.0 dCI, 1.9 dCi, 1.5 dCI, 1.6 16V si 1.2 TCe H5Ft K4M H4Jt M4R K9K R9M F9Q M9R

Modul de funcţionare a transmisiei CVT

În cazul transmisiei automate convenţionale, capacitatea de a adapta punctul de pe curba de operare a motorului este limitată de numărul de viteze disponibile (cinci sau şase). Variaţia continuă a transmisiei CVT permite optimizarea punctului de pe curba de operare a motorului chiar şi în fazele de tranziţie. Scopul este de a pune la dispoziţie o variaţie continuă a mai multor rapoarte de viteză prin reglarea simultană a diametrului celor două fulii conectate printr-o curea din oţel.

Prin urmare, nu se realizează schimbul de viteze ca în cazul cutiilor de viteze convenţionale. Acest lucru înseamnă că transmisia CVT poate selecta punctul de pe curba de operare a motorului (turaţie şi acceleraţie) pentru optimizarea consumului, emisiilor şi a silenţiozităţii. Consumul de carburant este îmbunătăţit în raport cu cel înregistrat în cazul folosirii unei transmisii automate convenţionale.

  • Noul motor TCe 130

Dezvoltat în cadrul Alianţei Renault-Nissan, noul motor TCe 130 ilustrează perfect expertiza dobândită în domeniul reducerii cilindreei. Acest motor este deosebit de eficient şi contribuie la protecţia mediului, având un consum de 7,1 litri/100km în cazul modelului Grand Scénic cu cinci locuri (echivalentul a 168g de CO2/km) şi 7,3 litri/100km în cazul modelului cu şapte locuri (173g de CO2/km). Acest motor de 1.397cc beneficiază de puterea unui motor de 1,8 litri (130cp/96kW) şi cuplul motor al unui motor de 2,0 litri (190Nm). Este cuplat la o cutie de viteze manuală în şase trepte.

2.0 dCI, 1.9 dCi, 1.5 dCI, 1.6 16V si 1.2 TCe H5Ft K4M H4Jt M4R K9K R9M F9Q M9R

Motorul TCe 130 se numără printre cele mai bune din clasa sa din punctul de vedere al costurilor de întreţinere şi reparaţii. Utilizarea unui lanţ de distribuţie reprezintă un avantaj pentru garantarea siguranţei şi a confortului acustic, în timp ce intervalul de schimbare a uleiului şi de înlocuire a filtrului de ulei este de 30.000km (sau la doi ani).

Filtrul de aer şi bujiile trebuie înlocuite după 60.000km (sau la patru ani). Cureaua pentru accesorii trebuie înlocuită după 150.000km (sau la şase ani).

Motorul TCe 130: Derivat din motoarele Nissan cu aspiraţie normală HR15 şi HR16 (1,5 şi 1,6 litri), acest nou motor este echipat cu un bloc motor din aluminiu şi o turbină de tip single-scroll. Profilul porturilor de admisie a fost modificat în comparaţie cu versiunea cu aspiraţie normală pentru favorizarea efectului de turbionare transversală în interiorul camerei de combustie. Se asigură astfel un amestec mai omogen, care, la rândul său, favorizează o răspândire mai uniformă a flăcării pentru mărirea randamentului combustiei.

Această tehnică optimizează cuplul motor la turaţii mici fără să afecteze performanţa la viteze ridicate. Unghiul variabil continuu al arborelui cu came la admisie contribuie, de asemenea, la îmbunătăţirea performanţei la orice viteză a motorului şi la reducerea consumului de carburant. Energia produsă de constrângerile termo-mecanice asociate acestui randament suplimentar şi presiunilor înalte din interiorul camerelor de combustie este gestionată prin răcirea pistoanelor cu jet de ulei.

Primul test drive cu noul Renault Scenic X-Mod 2014-Succesorul lui Megane Conquest

Articole Interesante

Alte Stiri

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Galerie Foto

Articole Recente