MAI se pare ca a inteles ca neregulile de pe soselele patrieri nu se pot rezolva decat daca exista politisti in strada care sa-i opreasca si sa-i amendeze pe cei care nu inteleg ca trebuie sa conduci masina conform reglementarilor codului rutier.
Romania este tara cu cea mai mare mortalitate rutiere din intreaga Europa pentru ca pana acum nu prea aveam politie in trafic sa-i tempereze pe nebuni!
I cadrul acțiunii BLOCADA, organizată din dispoziția conducerii Ministerului Afacerilor Interne, pentru prevenirea/combaterea unor situații de risc și menținerea unui climat optim de ordine și siguranță publică, dispozitivele curente au fost suplimentate.
Astfel, la nivel național, peste 4.015 polițiști și jandarmi au acționat, în sistem integrat, pentru asigurarea unui climat de ordine publică, prevenirea faptelor cu violență, prevenirea traficului și consumului de droguri, precum și pentru creșterea gradului de siguranță rutieră.
Au fost organizate 503 filtre, în cadrul activităților desfășurate, fiind verificate 8.153 de autovehicule și legitimate 12.111 persoane.
Acțiunile pentru prevenirea accidentelor de circulație și creșterea siguranței în trafic au continuat, fiind efectuate 3.507 testări cu dispozitive etilotest/alcooltest și 142 cu aparatele din dotare, pentru depistarea conducătorilor aflați sub influența substanțelor psihoactive.
În cadrul acțiunii Blocada, polițiștii au constatat 34 de infracțiuni la regimul circulației pe drumurile publice. Au fost reținute 252 de permise de conducere, dintre care 37 pentru alcool și 49 pentru viteză. Totodată, au fost retrase 223 de certificate de înmatriculare.
PENTRU O PRESA AUTO INDEPENDETA SI OBIECTIVA sustine Autolatest Romania: Donează prin Patreon AICI