Noile sanctiuni ale UE asupra tuturor produselor petroliere din Rusia se pare ca urmeaza sa scoata de pe piata din Europa de Est atat benzinariile Lukoil cat si Gazprom.
Pur si simplu, din noiembire 2022 in UE nu se mai permite vanzarea de benzina, motorina si GPL realizate din rafinarea de petrol rusesc.
Daca Lukoil sau Gazprom doresc sa ramana pe aceste piete trebuie sa cumpere petrol din alta tara in afara de Rusia, adica din Norvegia, Tunisia, Maroc, Qatar, SUA sau Arabia Saudita, lucru putin probabil.
Ultima lună din toamnă este termenul limită (pentru contractele deja încheiate) cerut de Uniunea Europeană pentru a opri accesul petrolului rusesc și a produselor rafinate în spațiul comunitar european.
PETROL RUSESC IN ROMANIA VIA SERBIA
NIS AD din Novi Sad este principalul producător și distribuitor de combustibil din Serbia. Compania este un fel de Petrom românesc. Societatea a fost privatizată de guvernul de la Belgrad în 2008, iar cumpărător a fost Gazprom, prin firma Gazprom Neft.
De reamintit că, la procesul de licitație a participat și Rompetrol din România, compania condusă atunci de Dinu Patriciu. 400 de milioane de euro ar fi plătit conform presei sârbești Gazprom pentru pachetul majoritar (puțin peste 56%) de la NIS.
NIS AD anunța în 2013, printr-un comunicat de presă, la doi ani după intrarea pe piața românească, că dorește să deschidă aproape 150 de stații alimentare în România. Nu au deschis niciodată mai mult de 19. Societatea mai are și o sonda de explorare în orașul Jimbolia, județul Timiș.